Τμήμα Γυναικείου μπάσκετ
Τμήμα Μπάσκετ γυναικών
Α1 ΕΘΝΙΚΗ 2024-25
FIBA EUROCUP 2024-25
Ως Πανελλήνια πρωταθλήτρια του 1970-71 και 1971-72 συμμετείχε στο Κύπελλο Πρωταθλητριών της Ευρώπης (σημερινή Euroleague γυναικών). Ήταν η πρώτη ελληνική γυναικεία ομάδα που έπαιξε στην Ευρώπη! Ταξίδεψε με τραίνο στην Μαδρίτη τον Νοέμβριο του 1971 για να παίξει το εκτός έδρας παιχνίδι με την CREFF Madrit και στο Μιλάνο τον Δεκέμβριο του 1972 για να παίξει το εκτός έδρας παιχνίδι με την GEAS Μιλάνου.
Το τμήμα γυναικών μπάσκετ αποτελείται από τις ομάδες γυναικών, νεανίδων, κορασίδων και ακαδημιών. Η γυναικεία ομάδα αγωνίζεται στην Α1 Εθνική κατηγορία και την προηγούμενη σεζόν κατέκτησε την 6η θέση του πρωταθλήματος (η καλύτερη θέση απ’ τις ομάδες της Θεσσαλονίκης). Με τη θέση αυτή προκρίθηκε να αγωνιστεί φέτος στo FIBA EuroCup Women 2024-25.
– Τίτλοι τμήματος
4 Πρωταθλήματα Ελλάδος: 1967, 1968, 1971, 1972
– Έφοροι – Προπονητές
Έφοροι ΓΣ: Αναστασία Βαντσιούρη – Αλέξανδρος Οικονομίδης
Διοικητικό team τμήματος: Τάσος Ισμαηλίδης, Σάββας Τιμονίδης, Δημήτρης Βατός
Προπονητικό stuff : Θεόδωρος Πολυμένης, Γιάννης Λέκος, Θοδωρής Ονάσογλου, Στράτος Μανώλης, Δημήτρης Ντάλης
– Επικοινωνία (Τηλέφωνα, Υπεύθυνος, email, Social media links)
Αλέξανδρος Οικονομίδης +306972175100 [email protected]
https://www.facebook.com/IRAWBC/
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ
Για την αγωνιστική περίοδο 2024-25 τα μέλη του ΓΣ Ηρακλής με κάρτα gold member (120 ευρώ) θα έχουν ελεύθερη είσοδο (εισιτήριο διαρκείας) για όλα τα τμήματα του ΓΣ Ηρακλής.
Οι υπόλοιποι φίλοι της ομάδας για να αποκτήσουν εισιτήριο διαρκείας μόνο για το τμήμα μπάσκετ γυναικών θα πληρώσουν αναλογικά με το αν είναι μέλη του ΓΣ Ηρακλής και ανάλογα αν είναι white ή blue member. Τέλος διατίθενται 16 court side seats σε διαφορετικές τιμές ανάλογα αν είναι μέλη του ΓΣ Ηρακλής και ανάλογα αν είναι white, blue ή gold member.
Στηρίξτε την προσπάθεια στην Α1 Εθνική και στην Ευρώπη. Ας ξαναγίνουμε viral για το τι σημαίνει έδρα Ηρακλή στο μπάσκετ γυναικών.
Οι τιμές των διαρκείας είναι:
- Μη μέλη ΓΣ Ηρακλής: 30 ευρώ
- Μέλη ΓΣ Ηρακλής με κάρτα WHITE: 20 ευρώ
- Μέλη ΓΣ Ηρακλής με κάρτα BLUE: 15 ευρώ
- Μέλη ΓΣ Ηρακλής με κάρτα GOLD: Δωρεάν
Για την απόκτηση κάρτας διαρκείας πλην μελών με κάρτα gold member παρακαλούμε να καταθέσετε στον λογαριασμό της Τράπεζας Πειραιώς του τμήματος GR95 0172 2220 0052 2211 1305 499 και να στείλετε το αποδεικτικό και τα στοιχεία σας (ονοματεπώνυμο και κατηγορία κάρτας μέλους) στο [email protected] για να εκδοθεί το εισιτήριο διαρκείας απ’ τα γραφεία του ΓΣ Ηρακλής.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ
Η ακαδημία μπάσκετ γυναικών Ηρακλή βρίσκεται στις εγκαταστάσεις του Ιβανωφείου και αποτελείται απ’ τα τμήματα bambini, mini, παγκορασίδες, κορασίδες και νεάνιδες. Διαχρονικά το τμήμα ακαδημιών έχει αναδείξει δεκάδες κορίτσια στις Εθνικές ομάδες υποδομών καθώς ο σύλλογος στηρίζεται στα δικά του παιδιά και για την πλαισίωση της γυναικείας ομάδας.
Προπονητές ακαδημιών:
Ηλικίες 5-13
Στράτος Μανώλης, τηλέφωνο επικοινωνίας 6940557730
Ηλικίες 14-17
Δημήτρης Ντάλης, τηλέφωνο επικοινωνίας 6978180084
Τίτλοι:
Κορασίδες:
Πρωταθλήτριες Θεσσαλονίκης 1993-94, 1999-2000, 2007-08, 2011-12
Νεάνιδες:
Πρωταθλήτριες Θεσσαλονίκης 1981-82,1995-96, 1996-97, 2000-01, 2004-05, 2013-14,
![](https://iraklis.club/wp-content/uploads/2023/01/318301023_562218955914065_3699056473734604227_n.jpg)
![](https://iraklis.club/wp-content/uploads/2023/01/Νέα-εικόνα.png)
Tελευταία νέα γυναικείου μπάσκετ
Επιστροφή στην Ευρώπη μετά από 52 χρόνια κόντρα στην Κλουζ!
Ο δρόμος για την πρόκριση του τμήματος μπάσκετ Γυναικών του Γ.Σ. Ηρακλής στην φάση των ομίλων του
Στήριξε την ομάδα μπάσκετ Γυναικών!
Το τμήμα μπάσκετ γυναικών του Ηρακλή ανακοινώνει ότι οι φίλοι του συλλόγου, που θέλουν να
Στο τεχνικό επιτελείο του Ηρακλή ο Στράτος Μανωλής
Η διοίκηση του Γ.Σ. Ηρακλής και το τμήμα μπάσκετ Γυναικών ανακοινώνει την έναρξη συνεργασίας με